Novinky z roku 2010

Prosinec 2010

Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina mírného pásu.       Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina mírného pásu.       Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina mírného pásu. Listopad 2008, Český ráj - Sokolka.

Jmelí bílé (Viscum album) - U lidí budila podiv i úctu skutečnost, že se jmelí objevovalo neznámo odkud v korunách stromů a ani v zimě neztrácelo listy jako většina z jeho hostitelů. Proto nabízím poněkud "nevánoční" pohled na jmelí v korunách borovic v Českém ráji.

Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne, Linné, 1758) je ohrožený druh motýlů ČR z čeledi otakárkovití. V Československu byl v minulosti místy hojný. V současnosti v Čechách již asi vyhynul a žije pouze na Moravě. Fotografováno v NP Podyjí, květen 2010.       Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne) byl Českou společností entomologickou vyhlášen Hmyzem roku 2021. Snímek vznikl v NP Podyjí, květen 2010.       Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne, Linné, 1758) má jedinou generaci v roce. Motýl je stále vzácnější a na mnoha územích zcela vymizel. Slovenská republika, Slovenský kras, květen 2009.

Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne) - tento motýl se nyní vyskytuje jen na zlomku původního areálu a je kriticky ohrožen. Během 20. století vyhynul v Čechách a patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Potáplice severní (Gavia arctica) je středně velký druh potáplice, vodního ptáka ze stejnojmenného řádu. U nás nepříliš hojná, pouze jako zimní host. Fotografováno na Vltavě 12. 12. 2010 v zátoce u Českého Yacht Klubu, Praha - Podolí.       Potáplice severní (Gavia arctica) je středně velký druh potáplice, vodního ptáka ze stejnojmenného řádu. U nás nepříliš hojná, pouze jako zimní host. Fotografováno na Vltavě 12. 12. 2010 v zátoce u Českého Yacht Klubu, Praha - Podolí.        Potáplice severní (Gavia arctica) je středně velký druh potáplice, vodního ptáka ze stejnojmenného řádu. U nás nepříliš hojná, pouze jako zimní host. Fotografováno na Vltavě 12. 12. 2010 v zátoce u Českého Yacht Klubu, Praha - Podolí.

Potáplice severní (Gavia arctica) napodruhé jsem měla víc štěstí a vzácnou potáplici jsem pozorovala 12. 12. 2010 na Vltavě v zátoce Českého Yacht Klubu v Praze Podolí.

Labuť velká (Cygnus olor) je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití. Pečivo se jí snaží ukrást houf kachen divokých (Anas Platyrhynchos).

      Labuť velká (Cygnus olor) se snaží uchránit pečivo před houfem pronásledovatelů - kachen divokých (Anas Platyrhynchos). Vltava - Rašínovo nábřeží poblíž železničního mostu na Výtoni, Praha 9. 12. 2010.       Kachna divoká (Anas Platyrhynchos) využila své rychlosti a připravila labuť velkou (Cygnus olor) o pečivo. Vltava - Rašínovo nábřeží poblíž železničního mostu na Výtoni, Praha 9. 12. 2010.

Labuť velká - malý fotopříběh labutě velké (Cygnus olor), kterak ji o housku připravila kachna divoká (Anas platyrhynchos).  Fotografováno u Vltavy na Rašínově nábřeží poblíž železničního mostu na Výtoni. Praha 9. 12. 2010.

Na Bouřňáku se nachází přírodní památka Buky na Bouřňáku, jedná se o větrem zdeformované buky.       Na Bouřňáku se nachází přírodní památka Buky na Bouřňáku, jedná se o větrem zdeformované buky.       Na Bouřňáku se nachází přírodní památka Buky na Bouřňáku, jedná se o větrem zdeformované buky. Fotografováno 3. ledna 2009.

Krušné hory – Bouřňák - zima

Colfosco, italské Dolomity.       Okolí obce Colfosco, jihotyrolská oblast Alta-Badia, červenec 2010.       Skály v okolí obce Colfosco, jihotyrolská oblast Alta-Badia, červenec 2010.

Listopad 2010

Dolomity – Colfosco - léto

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus, někdy též uváděn Larus ridibundus) v prostém (zimním) šatu. Novotného lávka v Praze, 1. prosince 2010.       Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus, někdy též uváděn Larus ridibundus) - mládě. Vltava v Praze, září 2011.       Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus, někdy též uváděn Larus ridibundus) v prostém (zimním) šatu. Novotného lávka v Praze, 1. prosince 2010.

Racek chechtavý

Zvonečník chocholatý (Physoplexis comosa), přezdívaný také ďáblův dráp. Fotografováno 12. července v okolí obce Colfosco, Dolomity, oblast Alta-Badia. Endemit jihovýchodních Alp.
      Zvonečník chocholatý (Physoplexis comosa), přezdívaný také ďáblův dráp. Fotografováno 12. července 2010 v okolí obce Colfosco, Dolomity, oblast Alta-Badia. Endemit jihovýchodních Alp.       Zvonečník chocholatý (Physoplexis comosa), přezdívaný také ďáblův dráp. Fotografováno 12. července 2010 v okolí obce Colfosco, Dolomity, oblast Alta-Badia. Endemit jihovýchodních Alp.

Zvonečník chocholatý

Veverka obecná (Sciurus vulgaris) v parku Štěpánka v Mladé Boleslavi. 29. října 2010.       Veverka obecná (Sciurus vulgaris) v parku Štěpánka v Mladé Boleslavi. 29. října 2010.       Hnědá forma veverky obecná (Sciurus vulgaris). Mladá Boleslav, lesopark Štěpánka, 29. října 2010.

Veverka obecná - podzim

Ve chvíli, kdy jsem 15. srpna 2010 vložila na tento web první článek Vlastní web – nutné zlo? jsem příliš netušila, kolik času a energie mi vše spolyká a jak rychle tu budou články a fotky přibývat. Za necelé čtyři měsíce fungování tohoto webu už nějakou představu mám.

Mile mne potěšilo, že energie proudí i opačným směrem, tedy od návštěvníků webu ke mně. Někoho zaujme motýl, jiný se potěší květinou, za kterou by musel cestovat na druhý konec republiky. Další se radši dívá na zimu, zatímco většina se nepokrytě těší na jaro…

Malá (foto) inventura

K 7. 12. 2010 jsem do galerie vložila přibližně 300 snímků. Jejich počet podle témat napovídá, co mne při fotografování láká nejvíce. Číslo uvádí počet snímků u daného tématu:

rostliny 80x

motýli 73x

krajina 68x

ptáci 33x

savci 13x

pavouci 10x


Archiv novinek

© Copyright Radka Páleníková 2010 - 2024. All rights reserved. For any using of photography and text contact author.
Jakékoliv použití fotografií či textů bez svolení autorky není dovoleno.
web created by Martin Patera
Template by W3layouts