Články v kategorii Motýli

Jeho výsost, pestrobarvec petrklíčový
Přidáno 17. 9. 2017
Tenhle motýl se zvláštním českým jménem pestrobarvec petrklíčový patří co do velikosti mezi malé denní motýly. Obvykle létá pouze na jaře, v dubnu a květnu. Vedle svých tropických bratranců vypadá jako chudý příbuzný. Jen těžko může konkurovat metalickému lesku jejich křídel. Nicméně v Anglii se honosí titulem vévody a jeho jméno se objevilo i na filmových plakátech - Duke of Burgundy.
Celý článek

Okáč bojínkový: motýl se šachovnicí na křídlech
Přidáno 3. 8. 2013
Stačí letmé nahlédnutí do národních názvů a hned budete mít lepší představu, jak takový okáč bojínkový vypadá. Na mramorování jeho křídel upozorňuje angličtina (Marbled White) i nizozemština (dambordje); podobnost se šachovnicí zdůrazňuje polština (polowiec szachownica), bulharština (Шахматна пеперуда), maďarština (sakktábla), němčina (Schachbrett, Damenbrett) i francouzština (Échiquier).
Celý článek

Babočka kopřivová - rusalka z kopřiv
Přidáno 10. 3. 2013
Jen co se trochu oteplí, opouštějí babočky kopřivové své zimní skrýše. První zmínka o pozorování baboček ke mně letos dorazila už 5. března z nákladového nádraží Praha Žižkov. Ne že bych tomu nevěřila, ale chtěla jsem se přesvědčit na vlastní oči. Neděle 10. března nebyla tolik slunečná, ale štěstí mi přálo. A tak jsem do tabulek zapsala babočku kopřivovou jako své první motýlí pozorování v roce 2013.
Celý článek

Letní Porážky: mračna motýlů i mečíky pod dubem
Přidáno 27. 11. 2012
S výpravou do Bílých Karpat jsem dlouho otálela kvůli vzdálenosti. Cesta z Prahy na jihovýchodní konec republiky představuje 300 kilometrů. O to pečlivěji jsem chystala seznam rostlin a živočichů, které bych ráda spatřila. K rezervaci Porážky mne nasměrovala touha vidět jedinou lokalitu s všivcem statným u nás. Louky v jejím okolí mne okouzlily natolik, že jsem tam další ráno spěchala znovu.
Celý článek

Dlouhozobka svízelová: motýlí kolibřík
Přidáno 15. 7. 2012
V letních měsících hlásí lidé ornitologům, že pozorovali kolibříka. A to navzdory tomu, že tyto létající drahokamy jsou doma pouze na americkém kontinentě. Nejčastěji bývá předmětem podobné záměny dlouhozobka svízelová, motýl z čeledi lišajovití. Nejmenší obyvatele ptačí říše připomíná nejen svým zavalitým tělem a dlouhým sosákem, ale také třepotavým způsobem letu.
Celý článek