Novinky z roku 2014

Únor 2014

Sasanka hajní (Anemone nemorosa) mívá 4 - 10 okvětních lístků, nejčastěji 6. Duben 2013, Polabí.       Jaterník podléška, též jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis). V České republice poměrně hojný druh. Ve východní (karpatské) polovině Moravy je však velmi vzácný nebo zcela chybí. Polabí, duben 2013.       Podběl lékařský (Tussilago farfara), někdy také podběl obecný, je vytrvalá léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem. Listy začínají růst až po odkvětu.

Díky havárii disku s archivem fotografií, která mne postihla v loňském roce (naštěstí se podařilo všechna data zachránit, byť za nemalých finančních prostředků), přidávám do galerií snímky se zpožděním. Díky loňským toulkám v Polabí jsem rozšířila galerii sasanky hajní i jaterníku podléšky. Nově jsem přidala galerii podbělu lékařského.

Česnek medvědí (Allium ursinum L.) roste také na území hlavního města. Údolí Šáreckého potoka, Přírodní park Šárka - Lysolaje, Praha 6, 13. dubna 2013.       Česnek medvědí (Allium ursinum L.) roste také na území hlavního města. Údolí Šáreckého potoka, Přírodní park Šárka - Lysolaje, Praha 6, 13. dubna 2013.       Žluťásek řešetlákový (Gonepteryx rhamni), samice kladoucí vajíčka. Polabí, duben 2013.

A konečně jsem mohla přidat také česnek medvědí, který ještě není rozkvetlý. Výprava do údolí Šáreckého potoka mne přesvědčila, že i v Praze můžeme tuhle zajímavou rostlinu obdivovat. A protože k časnému jaru patří také první motýlí pozorování, doplnila jsem do alba kladoucí samičku žluťáska řešetlákového.

Leden 2014

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera L.) má světlezelené listy, které na podzim přecházejí ve velmi výraznou zlatožlutou barvu. Konec října 2013, botanická zahrada UK Na Slupi.       Plicník úzkolistý (Pulmonaria angustifolia L). Jeho květenství je vrcholovým vijanem, kde jsou květy ve zvonkovitém žláznatém kalichu, koruna má nejdříve karmínovou barvu, později azurově modrou. Kvete od dubna do května. V Česku je druhem silně ohroženým (C2b). Duben 2012, České středohoří.       Křivatec český pravý (Gagea bohemica subsp. bohemica) patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2). Duben 2013, PP Jenerálka, Praha 6 Dejvice.

Liliovník tulipánokvětý je nádherný strom. Pozornost poutá nejen v době květu, ale také na podzim, kdy se jeho zvláštně tvarované listy zbarví dozlatova. Doufám, že se mi letos podaří lépe vyfotit květy. Bohužel, stromy, které jsem ve svém okolí objevila, je měly příliš vysoko.

Rozšířila jsem galerii své oblíbené čeledi rostlin - brutnákovitých. Přidala jsem nejen snímky plicníku lékařského a tmavého, ale především silně ohroženého plicníku úzkolistého.

Nově jsem přidala do galerie také další silně ohrožený druh naší květeny, křivatec český pravý. Za jeho zářivě žlutými květy jsem nemusela putovat daleko: stačilo přejet na druhý konec Prahy a navštívit přírodní památku Jenerálka.

Duben 2014

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost(C4). CHKO Český kras, květen 2014.       Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost(C4). CHKO Český kras, květen 2014.       Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých keřovitého vzrůstu, někdy též označovaná jako rozmarýna lékařská. Itálie, poloostrov Gargano, Monte Saraceno, duben 2014.

Do fotogalerie jsem přidala snímky rostlin z čeledi hluchavkovité. Zatímco medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost (C4) a můžete jej potkat například v CHKO Český kras, rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která u nás ve volné přírodě neroste. Snímky jsem pořídila na italském poloostrově Gargano. 

Lomikámen trsnatý křehký (Saxifraga rosacea subsp. sponhemica) obývá balvanité sutě nebo srázné skalní stěny, vesměs na stanovištích se severní expozicí. Květen 2011, České středohoří, vrch Ostrý.       Lomikámen trsnatý křehký (Saxifraga rosacea subsp. sponhemica) obývá balvanité sutě nebo srázné skalní stěny, vesměs na stanovištích se severní expozicí. Květen 2011, České středohoří, vrch Ostrý.       Lomikámen trsnatý křehký (Saxifraga rosacea subsp. sponhemica) obývá balvanité sutě nebo srázné skalní stěny, vesměs na stanovištích se severní expozicí. Květen 2011, České středohoří, vrch Ostrý.

Lomikámen trsnatý křehký (Saxifraga rsacea subsp. sponhemica) obývá balvanité sutě nebo srázné skalní stěny, vesměs na stanovištích se severní expozicí. Patří mezi naše silně ohrožené druhy (C2r). Fotografováno v květnu 2011 v Českém středohoří na vrchu Ostrý.

Březen 2014

Babočky jilmové (Nymphalis polychloros, Linnaeus, 1758) se vyhřívají na odpoledním slunci na kmeni stromu. CHKO Český kras, údolí Bubovického potoka. Fotografováno 14. března 2014.
      Babočka jilmová (Nymphalis polychloros, Linnaeus, 1758) po chvíli letu usedá na cestu. CHKO Český kras, údolí Bubovického potoka. Fotografováno 14. března 2014.
      Babočka jilmová (Nymphalis polychloros, Linnaeus, 1758) saje mízu na poraněném kmeni. CHKO Český kras, údolí Bubovického potoka. Fotografováno 14. března 2014.

Babočka jilmová (Nymphalis polychloros, Linnaeus, 1758) přezimuje jako dospělec a tak patří mezi první druhy motýlů, které můžeme pozorovat v teplém předjaří. Snímky vznikly v údolí Bubovického potoka, CHKO Český kras 14. března 2014.

Květen 2014

Monte Saraceno se skládá ze tří kopců s výškou od 230 – 260 m n.m, které nabízí výhled na Jaderské moře. Kopce jsou hustě pokryté především borovicí alepskou (Pinus halepensis).       Nekropole na Monte Saraceno čítá přes 500 hrobek vyhloubených ve vápenci. Hrobky pocházejí z 9. století př. n.l. Z této pomalu vyrůstá fíkovník smokvoň (Ficus carica). Italský poloostrov Gargano, poblíž obce Mattinata a města Manfredonia.       Příslušníci kmene Duani přistáli na mysu Gargano v VIII. - VII. stol. př.l. Obživu jim přinášelo zemědělství, lovectví a rybolov. Vrch Monte Saraceno si zvolili jako svou nekropoli. Ve vápenci je zde vyhloubeno na 500 hrobek.

V dubnu 2014 se mi splnil velký sen. Poprvé jsem se ocitla v pomyslném ráji italských orchidejí, na poloostrově Gargano. Zde konkrétně snímky z Monte Saraceno, které se skládá ze tří kopců s výškou od 230 – 260 m n.m. Nabízí výhled na Jaderské moře. Leží na italském poloostrově Gargano v blízkosti obce Mattinata a města Manfredonia. Proslulá je zdejší nekropole, která čítá více než 500 hrobek vyhloubených ve vápenci. Kopce jsou hustě pokryté především borovicí alepskou (Pinus halepensis).

Serapie (Serapias) jsou nezaměnitelný, izolovaný (endemický) rod orchidejí. Fotografováno v dubnu 2014, Itálie, poloostrov Gargano. 
      Aceras podivný (aceras panenka) Aceras antropophorum, Itálie, polostrov Gargano, Monte Sacro. Duben 2014.       vstavač italský (Orchis italica), Itálie, polostrov Gargano, San Giovanni Rotondo, duben 2014.

A teď už konečně první snímky italských orchidejí, pořízených při cestě na Gargano. Serapie (Serapias) jsou nezaměnitelný, izolovaný (endemický) rod orchidejí. Bohužel se podle fotografie velmi špatně určuje konkrétní druh. Na prostředním snímku je aceras podivný (aceras panenka) Aceras antropophorum. Růžový květ patří vstavači italskému (Orchis italica).


Archiv novinek

© Copyright Radka Páleníková 2010 - 2024. All rights reserved. For any using of photography and text contact author.
Jakékoliv použití fotografií či textů bez svolení autorky není dovoleno.
web created by Martin Patera
Template by W3layouts