Novinky z roku 2015

Leden 2015

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) je opadavý keř, který kvete v lednu až březnu. Ve své domovině, Číně, roste v horských lesích, v pásmu od 500 do 1100 m n. m. Fotografováno 24. 2. 2014, botanická zahrada Na Slupi, Praha.       Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) patří do čeledi sazaníkovité, pro kterou je charakteristické dichotomické větvení. Fotografováno 24. 2. 2014, botanická zahrada Na Slupi, Praha.       Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) má vonné květy, které vyrůstají na loňských větvích. Kvete od ledna do března. Fotografováno 24. 2. 2014, botanická zahrada Na Slupi, Praha.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) je opadavý keř, který kvete v lednu až březnu. Ve své domovině, Číně, roste v horských lesích, v pásmu od 500 do 1100 m n. m. Fotografováno 24. 2. 2014 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK, Na Slupi 16, Praha 2.

Únor 2015

Vilín měkký (Hamamelis mollis) pochází z Číny, z provincií Chu-pej a Ťiang´si. V přírodě roste v nadmořských výškách 1300 -2500 m n.m. Kvete žlutě již v zimních měsících.       Vilín prostřední (Hamamelis × intermedia), kříženec vilínu měkkého a vilínu japonského pěstovaný v mnoha kultivarech. Botanická zahrada UK, Na Slupi, Praha, únor 2014.       Pěnišník (Rhododendron) (česky také rododendron, azalka) je rod rostlin náležící do čeledi vřesovcovité (Ericaceae). Botanická zahrada UK, Na Slupi, Praha, únor 2014.

Vilíny (Hamamelis) jsou dřeviny s jednoduchými střídavými listy, vyskytující se ve východní Asii a východních oblastech Severní Ameriky. U nás se pěstují jako okrasné dřeviny pozoruhodné zejména kvetením v zimním období. Nejčastěji se pěstuje vilín prostřední, kříženec vilínu měkkého a vilínu japonského. Čas kvetení závisí na průběhu zimy. V únoru 2014, kdy jsem snímky pořídila, kvetly v botanické zahradě Na Slupi nejen vilíny a zimnokvět, ale nádherné purpurové kvítky začaly rozkvétat dokonce i na jednom pěnišníku (Rhododendron).


Archiv novinek

© Copyright Radka Páleníková 2010 - 2019. All rights reserved. For any using of photography and text contact author.
Jakékoliv použití fotografií či textů bez svolení autorky není dovoleno.
web created by Martin Patera
Template by W3layouts