Články
Bláznivé fotky snadno a rychle: Pixlr-o-matic
Přidáno 30. 12. 2012
Pokud na internetu narazím na něco opakovaně a přijde mi to zajímavé, prozkoumám to. A to i přes počáteční nedůvěru, zda se mi to vůbec může hodit. Takhle jsem se začetla, či spíše zakoukala, do článků představujících fotoeditor pixlr-o-matic. Na odkaz jsem si vzpomněla, když jsem dumala jak trochu ozvláštnit letošní péefko. Třeba se tenhle prográmek bude hodit i někomu z vás.
Celý článek
Letní Porážky: mračna motýlů i mečíky pod dubem
Přidáno 27. 11. 2012
S výpravou do Bílých Karpat jsem dlouho otálela kvůli vzdálenosti. Cesta z Prahy na jihovýchodní konec republiky představuje 300 kilometrů. O to pečlivěji jsem chystala seznam rostlin a živočichů, které bych ráda spatřila. K rezervaci Porážky mne nasměrovala touha vidět jedinou lokalitu s všivcem statným u nás. Louky v jejím okolí mne okouzlily natolik, že jsem tam další ráno spěchala znovu.
Celý článek
Tajemství motýlů Maxe Švabinského
Přidáno 26. 10. 2012
Při listování brožurou s kresbami motýlů jsem si vzpomněla na filmové šťouraly. V historickém snímku jim v ústech hrdiny vadí rovnátka, všimnou si Slunce vycházejícího na špatné světové straně či zvířete, které v dané oblasti nikdy nežilo. Mezi kresbami motýlích druhů na mne podobně podezřele zapůsobil jasoň červenooký. Ani za dob Švabinského to nebyl hojný druh. Kdy a kde jej potkal?
Celý článek
Putování za létem indiánským i babím
Přidáno 7. 10. 2012
Zatímco v našich zeměpisných šířkách nazýváme prosluněné dny pozdního léta babím létem, na severoamerickém kontinentu mluví o létu indiánském. Babí léto obvykle končí na přelomu září a října; indiánské léto může na severní polokouli trvat od konce září do poloviny listopadu. Abych si mohla dostatečně užít pestrou paletu podzimních květů z celého světa, zamířila jsem do botanické zahrady v Praze Troji.
Celý článek
Úspěšná křížová výprava křižáka pruhovaného
Přidáno 2. 9. 2012
Ti, kteří se pavouků štítí, nechť prominou a článek přeskočí. Ostatním bych ráda představila křižáka pruhovaného, pavouka – přivandrovalce. Při prvním setkání leckoho vyleká. Strach prý není na místě. Patří sice mezi jedovaté druhy, ale člověku neublíží. V září uplyne 21 let od prvního datovaného nálezu tohoto druhu u nás. Za tu dobu své sítě zdobené klikatým podpisem rozprostřel opravdu důkladně.
Celý článek