Články

Radka Páleníková - zaostřeno na motýly
Přidáno 5. 5. 2012
Poněkud bláhově jsem kývla na nabídku, že mohu napsat něco o motýlech do víkendové přílohy Hospodářských novin. To jsem ale netušila, jakou má rubrika Moje řeč podobu. S překvapením jsem zjistila, že prostor pro text je malý, zato fotka zabírá přes polovinu dvoustrany. Navíc pravidla rubriky nedovolují, aby tam místo mne byla třeba fotka motýla.
Celý článek

Hlaváček jarní: hořký a falešný
Přidáno 22. 4. 2012
Na první pohled to vypadá, že spousta věcí je v přírodě zařízena velmi důmyslně. Například hlaváček jarní chutná hořce a tak se mu zvěř vyhýbá. Horší je to s lidmi. Rostlina obsahuje jedovaté látky, tzv. srdeční glykosidy, které se hlaváčku staly osudnými. Ba co hůř, o jeho ústup z přírody se postarali nejen sběratelé léčivek, ale také někteří milovníci skalniček. A tak dnes patří mezi silně ohrožené druhy rostlin.
Celý článek

Kde se vzali první jarní motýli?
Přidáno 1. 4. 2012
Všeobecně známí jsou poslové jara z ptačí říše (čápi, vlaštovky, kukačky, skřivani); symbolické jsou i první jarní květiny (sněženky, bledule, podběl, devětsil, podléšky, sasanky). Začala jsem pátrat, který druh by se mohl honosit označením první jarní motýl. Nahlédla jsem do svých pozorování několik let zpátky. Zároveň jsem sledovala zmínky o tom kdy a jaké motýly lidé viděli jako první letos.
Celý článek

Jděte do háje...
Přidáno 19. 3. 2012
Pokud nás někdo posílá do háje, většinou to s námi nemyslí dobře. Místo slovesa JDĚTE se používá důraznější TÁHNĚTE. A místo háje, však vy víte... Já vás však posílám do háje v původním smyslu slova: do háje zeleného, plného jarních květů a štěbetajícího ptactva. Chcete-li si užít první posly jara, pak máte nejvyšší čas. Představení o mnoha dějstvích, přírodovědci označované jarní aspekt, už začalo.
Celý článek

Jarní kudykam: sněženky a bledule
Přidáno 2. 3. 2012
Mám radost, jak z nejrůznějších koutů postupně a vytrvale útočí jaro. Trpělivě vyčkává na chvíli, kdy zmizí sněhová peřina a pak se co nejrychleji snaží označkovat dobytá území. Nejčastěji o sobě dává vědět květy bílými, žlutými či fialovými. Ale jako první špióny vysílá ze země přistěhovalce – ostře žluté květy talovínu zimního.
Celý článek