Články
Dlouhozobka svízelová: motýlí kolibřík
Přidáno 15. 7. 2012
V letních měsících hlásí lidé ornitologům, že pozorovali kolibříka. A to navzdory tomu, že tyto létající drahokamy jsou doma pouze na americkém kontinentě. Nejčastěji bývá předmětem podobné záměny dlouhozobka svízelová, motýl z čeledi lišajovití. Nejmenší obyvatele ptačí říše připomíná nejen svým zavalitým tělem a dlouhým sosákem, ale také třepotavým způsobem letu.
Celý článek
Třemdava bílá – přebornice v sebeobraně
Přidáno 3. 6. 2012
Nádherná květina a neuvěřitelná potvora zároveň. Květy třemdavy bílé právem patří k nejkrásnějším v naší přírodě. Prozradím vám nejen jak přišla ke svému druhovému názvu bílá, když její květy mají většinou růžový nádech, ale také to, co mi tahle krasavice provedla, když jsem se za slunečného dne lehce dotkla jejích listů.
Celý článek
Košťál – kopec otakárků a potrestané pýchy
Přidáno 13. 5. 2012
Zvu vás na kopec, který při západu slunce s oblibou pozoroval Karel Hynek Mácha ze svého litoměřického bytu. Na kopec, který podobně jako další siluety Českého středohoří, učaroval malíři Emilu Fillovi. V roce 1372 tu prý uhodil blesk za tak zvláštních okolností, že Václav Hájek z Libočan neváhal událost zvěčnit na stránkách Kroniky české. Vrch se jmenuje Košťál a na jaře ho zdobí zlatavě žlutá tařice skalní.
Celý článek
Radka Páleníková - zaostřeno na motýly
Přidáno 5. 5. 2012
Poněkud bláhově jsem kývla na nabídku, že mohu napsat něco o motýlech do víkendové přílohy Hospodářských novin. To jsem ale netušila, jakou má rubrika Moje řeč podobu. S překvapením jsem zjistila, že prostor pro text je malý, zato fotka zabírá přes polovinu dvoustrany. Navíc pravidla rubriky nedovolují, aby tam místo mne byla třeba fotka motýla.
Celý článek
Hlaváček jarní: hořký a falešný
Přidáno 22. 4. 2012
Na první pohled to vypadá, že spousta věcí je v přírodě zařízena velmi důmyslně. Například hlaváček jarní chutná hořce a tak se mu zvěř vyhýbá. Horší je to s lidmi. Rostlina obsahuje jedovaté látky, tzv. srdeční glykosidy, které se hlaváčku staly osudnými. Ba co hůř, o jeho ústup z přírody se postarali nejen sběratelé léčivek, ale také někteří milovníci skalniček. A tak dnes patří mezi silně ohrožené druhy rostlin.
Celý článek