Články

Dolomity: dlouho utajené hory?

Přidáno 30. 8. 2010

Horské pásmo Dolomit velebí hlavně milovníci náročných horských výstupů. Já jsem však víc než o cestách zajištěných ocelovými lany a žebříky, tzv. ferátách, snila o kráse alpské květeny. K mému překvapení rostly pozoruhodné rostliny i v těsném sousedství jihotyrolské vesničky Colfosco (1 645 m), která se na týden stalo východiskem našich cest.
Celý článek

Raná – kopec, kterému sluší vítr

Přidáno 26. 8. 2010

Zatímco většina vrcholů severně od Loun má oblý tvar, hřbet Ranské hory je protažený do délky a má vrcholy hned tři. Téměř nerozlučně k tomuto místu patří letci na kluzáku, vzácné rostliny a živočichové. Ačkoli výška hlavního vrcholu není závratná (457 m), přitahuje čedičový vrch početné a pestré společenství lidí.
Celý článek

Dlouho jsem tvrdila: Já fotit nebudu

Přidáno 24. 8. 2010

Fotografování jsem odolávala velmi dlouho. Na střední škole jsem nějaké snímky pořídila klasickým filmovým fotoaparátem a pár fotek jsem si zkusila vyvolat v temné komoře. Dlouhá léta jsem se domnívala, že tím mé fotografování jednou provždy skončilo. Tvrdila jsem, že fotografovat mají fotografové.
Celý článek

Přástevník kostivalový

Přidáno 21. 8. 2010

Pro hru na schovávanou je přástevník kostivalový mimořádně dobře vybaven: je rychlý a ovládá dokonalé maskovací triky. Zatímco za letu ho můžete díky výraznému rumělkově červenému zbarvení zadních křídel sledovat snadno, po přistání červeň důmyslně skryje pod mozaiku křídel předních.
Celý článek

Neznámé rostliny: seznamte se

Přidáno 17. 8. 2010

Kromě rostlin, které nemám problém pojmenovat, jsou i takové, kterým ne a ne přijít na jméno. Potkávám je, líbí se mi, ale zůstávají pro mne bezejmennými kráskami, v horším případě bezejmennými plevely. Hledání názvů není vždy snadné, ale díky jedné šikovné knize a webovým stránkám se to většinou podaří.
Celý článek

© Copyright Radka Páleníková 2010 - 2021. All rights reserved. For any using of photography and text contact author.
Jakékoliv použití fotografií či textů bez svolení autorky není dovoleno.
web created by Martin Patera
Template by W3layouts