Články

Rys ostrovid, aneb pravá kočičí láska
Přidáno 15. 1. 2011
Při fotografování v zoologických zahradách mi prostor, odkud je focení možné, připadá často velmi stísněný. Najít místo, kde by snímek nerušily mříže nebo ohrada, nebývá snadné. O to víc jsem si užívala výpravu do Bavorského lesa. Tamější areál zvířecích výběhů je vlastně jakási lesní zoo, ve které můžete pozorovat původní obyvatele Šumavy. V případě rysa ostrovida jsem měla opravdu velké štěstí.
Celý článek

Můj rok 2010: dravci, orchideje, motýli
Přidáno 3. 1. 2011
Nepatřím k těm, kteří své zážitky pečlivě zapisují do deníku. Naštěstí mám na osvěžení vzpomínek skvělého pomocníka – fotoarchiv. Loni jsem sice necestovala tisíce kilometrů daleko, ale i tak jsem měla štěstí vidět mnoho pozoruhodných míst, rostlin i živočichů. Stačilo se ve správný čas vypravit na správné místo…
Celý článek

Nejasný osud jasoně dymnivkového
Přidáno 18. 12. 2010
Představím vám stále vzácnějšího motýla. Jmenuje se jasoň dymnivkový a před rokem 1950 byl u nás pozorován v prostoru 121 mapových čtverců, především na Moravě. Po roce 1994 to bylo už jen 28 čtverců. Je zapsán na seznamu kriticky ohrožených druhů. Má šanci přežít a nebo je neúprosně odsouzen k zániku?
Celý článek

Drzá kachna okradla labuť o snídani
Přidáno 11. 12. 2010
Předpověď počasí na čtvrtek 9. prosince neslibovala v Praze nic extra, snad jen více náledí. Po několika zcela zatažených dnech tu byl alespoň malý příslib slunečních paprsků. Chvíli jsem váhala, zda si mám cestu do práce poněkud zkomplikovat, ale zvítězila zvědavost vidět něco, co není v Praze běžně k vidění.
Celý článek

Bouřňák – báječný kopec pro všechny
Přidáno 4. 12. 2010
Prozradím vám, jak Krušnohorský kopec Bouřňák ke svému současnému jménu přišel. Dozvíte se také, proč bylo obtížné dostat český název do map. Představím vám Karla Líma, průkopníka krušnohorského lyžování a turistiky. Chybět nemůže ani zmínka o zdejším unikátu – větrem ošlehaných a pokroucených bucích.
Celý článek