15. 1. 2011
Rys ostrovid, aneb pravá kočičí láska
Při fotografování v zoologických zahradách mi prostor, odkud je focení možné, připadá často velmi stísněný. Najít místo, kde by snímek nerušily mříže nebo ohrada, nebývá snadné. O to víc jsem si užívala výpravu do Bavorského lesa. Tamější areál zvířecích výběhů je vlastně jakási lesní zoo, ve které můžete pozorovat původní obyvatele Šumavy. V případě rysa ostrovida jsem měla opravdu velké štěstí.
Asi před rokem mne na internetu okouzlily snímky původních obyvatel našich lesů pořízené v Národním parku Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald), hlavně vlků a rysů. Pozorně jsem pročetla články, ve kterých nechyběly rady jak tam nejlépe zvířata fotografovat. Chvíli jsem váhala, zda to mám zkoušet s objektivem, který zdaleka není ideální – 70-200/4. A pak jsem si řekla – proč ne. Když se nepovedou fotky, tak se prostě budu "jen" dívat.
Na mapě jsem si našla, že od Železné Rudy je nejbližší areál zvířecích výběhů vzdálený pouhých 12 kilometrů. Můj den D nastal 13. března 2010. Zamířila jsem k městečku Ludwigsthal. Výběh s rysy jsem našla snadno. Rozhodla jsem se, že u něj nějakou dobu vydržím. A tak zatímco ostatní návštěvníci přicházeli a odcházeli, u ohrady jsem zůstávala pouze já a další dva fotografové z Německa. Vedle jejich objektivů působil ten můj dojmem dětské hračky.
rys ostrovid (Lynx lynx) se věnuje očistě. NP Bavorský les, 13. března 2010
Kolem desáté hodiny dopoledne jsme se dočkali. Z lesního porostu vpravo od nás vyšel první a za chvíli i druhý rys. Jak se po nějaké době ukázalo, byl to páreček. Brzy nám však tyhle velké vznešené kočky daly najevo, že tu nejsou kvůli nám. Zcela nezpůsobně se z větší části oba rysové schovali za klády. Naštěstí čas od času trochu popošli, sedli si jinam a začali se olizovat. Tu a tam jsem zkusila nějaký snímek, ale stále to nebylo úplně ono.
Už jsem focení u rysů chtěla vzdát a vypravit se k sousednímu výběhu s vlky, když se páreček přesunul z dosahu našich objektivů. V místě, kde jsme stáli, byl vlastně takový trojúhelníkovitě zúžený cíp výběhu. Snadno jsme se tedy po cestě přemístili tak, abychom dobře viděli.
Najednou koukám, že se samec mlsně olizuje. Za malou chvíli jsme byli svědky páření rysů. Pár vteřin jsem trochu překvapeně koukala než mi došlo, že musím honem fotit. Samec samici pevně stiskl za kůži na krku. Jak jsem pak dodatečně vyčetla z rozdílu časů mezi prvním a posledním pořízeným snímkem, celá „akce“ trvala necelou minutu. Po jejím skončení se samice převalila na bok, hřbetem k nám. Po celou dobu jejího odpočinku sledoval samec bedlivě dění kolem.
Rys ostrovid - Lynx lynx (Linnaeus, 1758)
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma Evropy, náleží mezi druhy chráněné Bernskou konvencí. Podle českých zákonů náleží mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit.
Říje u rysů probíhá v únoru a březnu, březost trvá 10 týdnů. V květnu až červnu rodí samice 2–4 mláďata, zpravidla v houštinách, skalních dutinách či pod vývratem. Mláďata se rodí slepá, vidět začnou tak po 16–17 dnech a kojení trvá dva až tři měsíce. Mláďata zůstávají ve společnosti matky až do další říje, matka je zprvu krmí a posléze učí lovit. Pohlavní dospělosti mláďata dosahují mezi druhým až třetím rokem.
anglicky - Eurasian lynx
francouzsky - Lynx boréal
maďarsky - Eurázsiai hiúz
německy - Eurasische Luchs, Nordluchs
polsky - Ryś
rusky – Рысь
Více informací na stránkách mezinárodní encyklopedie Biolib.cz
V české Wikipedii - heslo rys ostrovid
Snímky rysa najdete také v této galerii - www.radkapalenikova.cz/galerie/savci/kockoviti/rys-ostrovid
Zajímavé pozorování páření rysa ve volné přírodě popisuje na svém webu www.fotolovy.com Jaroslav Pešat.
Praktické informace jak se do areálu zvířecích výběhů dostat i jak pořídit co nejlepší snímky najdete v článku Michala Jirouše - Národní park Bavorský les, skrytý zimní poklad na jeho webu photonature.cz
V článku Bavorský les láká i v zimě. Na vlky, rozhlednu i stezku v korunách stromů jsem v rubrice Cestování představila na webu iDNES.cz areál zvířecích výběhů u Neuschönau. Tam je také výběh rysů a vlků, ale je tam navíc i množství voliér s ptáky či výběh medvědů hnědých.
Text a foto: Radka Páleníková
Další články k tématu: zvířata