Články v kategorii Rostliny

Záludné zárazy z Milé i odjinud

Přidáno 25. 6. 2011

Rostliny s prapodivným názvem zárazy by se klidně mohly jmenovat příživnice. To by pak každému bylo hned jasné, že jsou to pěkné potvory. Ano, doslova: pěkné i potvory. Nemají zelené listy a tak se prostě nastěhují do podnájmu. Některé zárazy jsou tak vybíravé, že parazitují jen na jediném druhu rostlin, jiné se spokojí s větším počtem hostitelů.
Celý článek

Květina lásky, lví ústa i revolverová květina

Přidáno 2. 6. 2011

Označení uvedená v titulku článku si v různých zemích lidé vymysleli pro rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých, kterou známe jako orlíček. Jako okrasnou rostlinu orlíček lidé pěstovali už od 15. století. V současné přírodě je však stále více orlíček ohrožen úbytkem vhodných lokalit. Horským druhům navíc vadí globální oteplování.
Celý článek

Koniklec – báječná kytka pro fotografy

Přidáno 27. 4. 2011

Loni jsem začala pátrat v okolí svého bydliště po nejbližší lokalitě konikleců. Velmi mne překvapilo, že je vzdálená pouhých 10 km. Konkrétně koniklec luční český. Některým druhům se líbí v oblastech s vápencovým podložím. Zvlášť dobře rostou na suchých půdách stepních stanovišť, na travnatých stráních a lemech lesů, na výslunných skalkách.
Celý článek

Kandík psí zub: tajemný klenot z Medníku

Přidáno 11. 3. 2011

Vrch Medník se svými 416 výškovými metry není zdaleka nejvyšším kopcem v okolí Pikovic. Většinu těch, kteří na něj zamíří, však neláká jeho vrchol, ale severovýchodní stráň nad řekou Sázavou. Díky rostlině s podivným názvem kandík psí zub je Medník nejznámějším turistickým místem široko daleko. Zvlášť počátkem jara se díky rozkvetlým kandíkům Medník stává jakýmsi poutním místem milovníků přírody.
Celý článek

Talovín zimní, tajemný cizinec

Přidáno 2. 3. 2011

Říká se, že první jarní kytka je sněženka, jakýsi posel jara. Ale ve skutečnosti je to spíš talovín zimní, přivandrovalec z jihovýchodní Evropy. Těžko říct, zda je předskokan prvních jarních květů nebo spíš poslední květ zimy. Na Slovensku, ale i mnohde u nás, jej nazývají tavolínem. V češtině si vysloužil řadu zvláštních jmen, která o něm leccos prozrazují: voměj zimní nebo zlaťák předjarní.
Celý článek

© Copyright Radka Páleníková 2010 - 2019. All rights reserved. For any using of photography and text contact author.
Jakékoliv použití fotografií či textů bez svolení autorky není dovoleno.
web created by Martin Patera
Template by W3layouts