Články v kategorii Rostliny
Hlaváček jarní: hořký a falešný
Přidáno 22. 4. 2012
Na první pohled to vypadá, že spousta věcí je v přírodě zařízena velmi důmyslně. Například hlaváček jarní chutná hořce a tak se mu zvěř vyhýbá. Horší je to s lidmi. Rostlina obsahuje jedovaté látky, tzv. srdeční glykosidy, které se hlaváčku staly osudnými. Ba co hůř, o jeho ústup z přírody se postarali nejen sběratelé léčivek, ale také někteří milovníci skalniček. A tak dnes patří mezi silně ohrožené druhy rostlin.
Celý článek
Jarní kudykam: sněženky a bledule
Přidáno 2. 3. 2012
Mám radost, jak z nejrůznějších koutů postupně a vytrvale útočí jaro. Trpělivě vyčkává na chvíli, kdy zmizí sněhová peřina a pak se co nejrychleji snaží označkovat dobytá území. Nejčastěji o sobě dává vědět květy bílými, žlutými či fialovými. Ale jako první špióny vysílá ze země přistěhovalce – ostře žluté květy talovínu zimního.
Celý článek
Krvavec toten aneb ložnice pro modrásky
Přidáno 7. 9. 2011
Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že budu vstávat před svítáním a pojedu sto kilometrů hledat na orosené louce karmínově rudé květy krvavce totenu, tak se mu vysměju. Tedy nejdřív nebudu tušit, o jaké rostlině je řeč. Pak mi podle popisu dojde, že je to vlastně docela obyčejný kominíček. Teď už vím, že pro dva druhy modrásků je rostlinou přímo osudovou – bez něj nemohou přežít.
Celý článek
Kýchání v království krutých kýchavic
Přidáno 14. 8. 2011
Nedivím se, že kýchavice černá, zvaná také černá královská svíce, okouzlila i Charlese Darwina. Tuto vznešenou rostlinu prý pěstoval na své zahradě v anglickém Kentu, kde od roku 1842 žil s rodinou. Zvlášť nádherný je tento druh kýchavice ve chvíli, kdy květy prozáří sluneční paprsky. Ale nenechte se ošálit její krásou: všechny části kýchavic jsou prudce jedovaté.
Celý článek
Záludné zárazy z Milé i odjinud
Přidáno 25. 6. 2011
Rostliny s prapodivným názvem zárazy by se klidně mohly jmenovat příživnice. To by pak každému bylo hned jasné, že jsou to pěkné potvory. Ano, doslova: pěkné i potvory. Nemají zelené listy a tak se prostě nastěhují do podnájmu. Některé zárazy jsou tak vybíravé, že parazitují jen na jediném druhu rostlin, jiné se spokojí s větším počtem hostitelů.
Celý článek