7. 9. 2011
Krvavec toten aneb ložnice pro modrásky
Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že budu vstávat před svítáním a pojedu sto kilometrů hledat na orosené louce karmínově rudé květy krvavce totenu, tak se mu vysměju. Tedy nejdřív nebudu tušit, o jaké rostlině je řeč. Pak mi podle popisu dojde, že je to vlastně docela obyčejný kominíček. Teď už vím, že pro dva druhy modrásků je rostlinou přímo osudovou – bez něj nemohou přežít.
Když už jsem se nějakou dobu zajímala o svět motýlů, trápilo mne, že ani při velmi časném příchodu na lokalitu motýly nevidím. A když už je konečně spatřím, létají tak rychle, že je nestíhám doběhnout, natož vyfotit. Poněkud závistivě jsem brouzdala v Koláčkově galerii motýlů a pokukovala po úlovcích, které v ní Marek Vojtíšek shromáždil.
Na zdánlivě bláznivý dotaz (kdy a kde spatřit motýly, kteří jsou ráno v klidu) jsem dostala naprosto vyčerpávající a odzbrojující odpověď. Stačí prý včas přijet do Přelouče, přeběhnout lávku přes Labe a ocitnout se v prostoru slepého labského ramene, na tzv. Slavíkových ostrovech. Pak už je to prý velmi snadné. Na louce uvidím krvavec toten a na něm si budou modrásci v ranním slunci sušit křídla...
Právě díky Markovým skvělým radám jsem se postupně naučila přiblížit k motýlům tak, abych je mohla vyfotografovat hodně zblízka. Neváhala jsem a zamířila do Přelouče, na louce našla krvavec toten (Sanquisorba officinalis L.). Jeho karmínové paličky jsou opravdu nepřehlédnutelné. K mému údivu opravdu na rostlině seděl orosený modrásek bahenní (Maculinea nausithous). Po noci byl natolik ztuhlý, že jsem ho nějaký čas dokonce pohodlně fotila ze stativu!
Když už se konečně v paprscích ranního slunce modrásek dostatečně vyhřál a mohl odletět, začala jsem si důkladněji prohlížet jeho "ložnici". Květenství krvavce totenu má podobu karmínově rudého klasu. Někdy připomíná malé šištičky, označované pro laiky podivně znějícím slovem strboul (též hlávka, capitulum). Podobu květenství dobře vystihuje i latinské rodové jméno rostliny, které v překladu znamená "krvavá bobule".
Krvavec toten potkáte nejčastěji na vlhkých loukách a pastvinách, ale také na březích vodních toků, v příkopech, v pásmu od nížin až do hor. Tahle rostlina má ráda hluboké půdy, střídavě vlhké, mírně zrašelinělé, hlinité až jílovité, chudší na dusík, slabě zásadité až slabě kyselé. Dříve byl tento druh hojný, dnes je v důsledku meliorací luk mnohde silně potlačen.
Listy krvavce totenu (Sanguisorba officinalis). Slavíkovy ostrovy u Přelouče, červenec 2009.
O tom, jak velké oblibě se krvavec toten odedávna těšil, svědčí množství lidových jmen: - baruška, bedrník vlašský, černihlávek, chlapina, komeníček, komeníčky, krevné koření, krkavec, krvavé koření, krvavé koření větší, krvavé kořeny, krvavec, krvistřeb, krvostřeb, mateří líčko, tosten, toten, totenec.
Zvláštní označení rostliny slovem toten jsem objevila už v německo-českém slovníku Josefa Dobrovského (Deutsch-böhmisches Wörterbuch), vydaném počátkem 19. století: Wieſenknopf, m. toten, krwawec, Sanguisorba Lin. Stručný etymologický slovník jazyka českého vysvětluje původ tohoto slova takto: "druh rostliny. Slovo tabuové "to ten" (v. ten), označovalo rostlinu, které byla připisována čarodějná moc".
Krvavec toten není zdaleka vyhledáván pouze nocujícími modrásky. Právě do květů krvavce kladou vajíčka samice tzv. totenových modrásků - modráska bahenního (Maculinea nausithous) a modráska očkovaného (Maculinea teleius). Krvavec toten je totiž jejich jedinou živnou rostlinou. V Anglii se krvavec s oblibou používá jako dobrá pícní rostlina. Odedávna se části této rostliny využívají v lidovém léčitelství. Droga obsahuje především třísloviny a působí tedy svíravě (používá se k zastavení některých druhů krvácení). Zároveň má antibiotické účinky.
Z využití rostliny lze tedy vysvětlit původ oněch podivných "krvelačných" názvů – krevné koření, krvavec, krvavé kořeny, krvistřeb. Že nejsou zmínky o účincích krvavce totenu na zdraví jen babské povídačky, dokládá čaj Leros Tormentan, jež mj. obsahuje také krvavec. Tento čaj je doporučovaný především při průjmech. Zároveň působí protizánětlivě, proti nadýmání a plynatosti, uvolňuje křeče.
Po nahlédnutí do Herbáře neboli bylináře Petra Ondřeje Mathioliho získáte dojem, že pro naše předky byl krvavec toten skutečně rostlinou téměř magickou. Dnes některé způsoby využití jeho léčivé síly působí poněkud úsměvně:
- Vnitřní použití: Někteří tvrdí, že tato bylina zastavuje krev již tehdy, když se toliko nosí v ruce...
- Zevní použití: Přikládání utlučeného zeleného listí hojí rány, píštěle i rakovinu. Stejně účinkuje zasypávání prášku ze suchého listí do ran. Vůbec jsou to velice dobré a užitečné byliny k hojení ran... Kořen vložený do nosu, anebo bylina přivázaná na čelo, mocně zastavuje krvácení z nosu. Stejně působí i kořen, když se drží v ruce, až by se zahřál. Zasypávání krvácejících ran práškem z utlučené této rostliny staví krev, svaluje a hojí rány.
Pokud někde krvavec toten v přírodě roste, a je zároveň "přístavištěm" vzácných modrásků, doporučuje se na lokalitě zvláštní režim péče. Kosení luk je nutné provádět po malých částech, tzv. mozaikovitě (nejlépe ručně), mimo letové období modrásků rodu Maculinea (buď do 10. června, nebo po 10. září). Více na www.lepidoptera.cz
Modrásek očkovaný je v České republice i Evropské unii legislativně chráněný. V rámci celé Evropy ustoupil ve druhé polovině 20. století o 20-50 %. O to smutnější jsou případy, kdy se najdou lidé, kteří záměrně a velmi drasticky zasáhnou do jeho vývoje, jako se to stalo na louce u přírodní památky Na Plachtě na okraji Hradce Králové. V době, kdy modrásci do květů krvavce totenu nakladli vajíčka přišel "neznámý pachatel" a květy otrhal: Pár modrásků přežilo, nájezd vandalů v rezervaci řeší inspekce
Krvavec toten (Sanquisorba officinalis L.)
- Great Burnet – anglicky
- Großer Wiesenknopf – německy
- Grote pimpernel – holandsky
- krvavec lekársky - slovensky
- Krwiściąg lekarski - polsky
- La grande pimprenelle ou sanguisorbe officinale – fancouzsky
- ljekovita krvara - chorvatsky
- Læge-Kvæsurt – dánsky
- Official Burnet - anglicky
- sangvisorbo oficina - Esperanto
- Őszi vérfű – maďarsky
- Кровохлёбка лека́рственная, или апте́чная – rusky
Další zajímavosti o krvavci totenu:
- Květena České republiky, 4. díl (škoda, že zde není uvedena zmínka o důležitosti rostliny pro některé druhy modrásků)
- Botany.cz - krvavec toten
- Herbář Wendys - krvavec toten
- Květena ČR - krvavec toten
- Internetový časopis Oko - krvavec toten
Fotogalerie:
- radkapalenikova.cz/galerie/rostliny/ruzovite/krvavec-toten - krvavec toten
- radkapalenikova.cz/galerie/motyli/modraskoviti/modrasek-ockovany - modrásek očkovaný
- radkapalenikova.cz/galerie/motyli/modraskoviti/modrasek-bahenni - modrásek bahenní
Další články k tématu: rostliny