19. 5. 2024
Nejlepší čas pro cestu na Korsiku
Volba ideálního termínu návštěvy Korsiky úzce souvisí s vašimi zájmy. Zatímco většina návštěvníků na tento středomořský ostrov míří v době letních prázdnin, milovníci kvetoucích rostlin by měli vyrazit výrazně dříve.
Kdy je Korsika nejkrásnější?
Odpověď na otázku, kdy je ideální čas pro návštěvu Korsiky záleží na tom, co nás na tento ostrov v západním Středomoří přivádí. Dvě třetiny z přibližně dvou a půl milionu návštěvníků ročně volí prázdninové měsíce – červenec a srpen. Já zkusila variantu před i pod sezoně. A tak za sebe mám už jasno. V roce 2007, při mé první cestě na tento ostrov, jsme se vydali na rodinnou dovolenou s dětmi. Tehdy jsem usoudila, že dovolená po hlavní sezoně bude vhodnější - moře bude po létu náležitě prohřáté. Nad tím, jaké rostliny tam mohou tou dobou kvést, jsem nepřemýšlela. O to větší bylo mé zklamání, když jsem se na přelomu srpna a září velmi svízelně snažila najít cokoli kvetoucího. Jednu z mála výjimek představoval brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium).
O to víc jsem ocenila jarní variantu návštěvy Korsiky počátkem května 2023. Co do rozlohy je tento ostrov díky 8 680 km2 čtvrtým největším ve Středozemním moři (větší je Sicílie, Sardinie a Kypr). Od severu k jihu měří Korsika 183 kilometrů, v nejširším místě má 85 km. S průměrnou výškou 568 metrů je Korsika v této oblasti nejhornatějším ostrovem.
Pokud věnujete dostatek času plánování, můžete při jediné návštěvě obdivovat rostliny v různých stádiích vegetace. Často od poupat až po nadouvající se semeníky. Stačí být ve správný čas na správném místě – tedy navštívit lokality v různých nadmořských výškách. Abychom ušetřili čas na denních cestách na lokality, rozvrhli jsme naše putování na tři různá místa, pokud možno s rozdílnou vegetací. Začali jsme ve vyšších nadmořských výškách a postupně se dostali až k úrovni hladiny moře.
První základnou našeho korsického putování se stala obec Zonza. Její centrum leží přibližně 800 m n.m. Do proslulého horského sedla Bavella (Jehly Bavelly) je to odtud pouhých 9 km po silnici D 268. Sedlo leží v nadmořské výšce 1 218 m n.m.
Po 4 nocích jsme se ze Zonzy přesunuli na západní pobřeží Korsiky, do více než 160 km vzdálené historické vesničky Ota (korsicky Otta). Součástí této vesnice s přibližně 400 stálými obyvateli je i přístav Porto, ležící v portském zálivu. Z historického centra obce Ota (350 m n.m.) je vzdálený asi 5 km. Obec vznikla na úbočí hory, která jí dominuje (Capu d'Ota (1220 m n.m.).
Silnice D81 nás dovedla do posledního místa našeho korsického putování, vesničky Farinole (korsicky Ferringule). Řidič musí být na klikatící se silnici neustále ve střehu. Nikdy nemůže tušit, kdo nebo co se objeví za zatáčkou. Odpočívá tam stádo koz nebo „jen“ sesutý balvan? V roli spolujezdce si tuhle malebnou cestu náramně užívám. Naše poslední ubytování leží jen pár metrů od pobřeží, v kraji bohatém na vinařství.
Bedekry jsou skvělé, ale...
Kvalitní tištěné turistické průvodce nejsou nejlevnější, ale jsem přesvědčená, že investice do nich se vyplatí. Pomohou jak při plánovaní cesty, tak při orientaci v konkrétní lokalitě. Ano, zdánlivě je v současné době možné najít „všechno“ na iternetu. Stačí však, aby někde nebyla dobře dostupná wi-fi. Nemalé úskalí přináší také jazyk zdrojových informací. Zvlášť, pokud jsou prezentovány formou PDF souborů, pak může být jejich překládání v mobilu na cestách svízelné.
Pro přípravu cesty na Korsiku jsem si vybrala tři turistické průvodce. S jejich pomocí jsme začali připravovat hlavní obrysy cesty:
- Korsika, turistický průvodce z řady Rough Guide od Davida Abrama (464 stran). Vlastním 4. vydání, které v češtině připravilo nakladatelství JOTA. Inspirací k výletům a nejrůznějším aktivitám, včetně zajímavých informací o historii, je tu dostatek. Přírodě je však ze 464 stránek věnováno pouhých 6. Navíc je to jen opravdu velmi stručný přehled zajímavých rostlin, bez bližších podrobností o jejich výskytu.
- Korsika (poznáváme s Lonely planet nejlepší místa, autentické zážitky), 274 stran. 4. edice vyšla v roce 2020 v nakladatelství Svojtka & Co., Autorem tohoto průvodce je Olivier Cirendini. I zde je příroda zmíněna pouze krátce.
- Korsika – nejkrásnější pěší trasy na pobřeží i v horách. Turistický průvodce vydavatelství Rother. 4. vydání vyšlo 2018, 238 stránek kapesního formátu.
Řadu užitečných rad jsem našla na internetu. K nejinspirativnějším patřily blogy těch, kteří na Korsice strávili delší čas bez cestovní kanceláře. K takovým patří Dušan Janovský a jeho stránky korsika.rovnou.cz. Byť od jeho návštěvy Korsiky uplynulo několik let, popisované zkušenosti mohou být užitečné především pro ty, kteří se po Korsice chtějí pohybovat vlastními silami.
Pomohly mi také stránky představující jednotlivé turistické destinace. Zvlášť ve Wikipedii se vyplatilo pro podrobnosti nahlédnout i na podobu hesla ve francouzštině či korsičtině. Byť ani jedním z těchto jazyků nevládnu, automatické překlady jsou pro získání základních informací více než dostatečné.
Itinerář pro milovníky rostlin
Snažila jsem se předem najít co nejvíce informací o korsické flóře. Jako odrazový můstek jsem použila webové stránky židlochovické cestovní agentury, kde mají pěkný výčet korsických rostlin www.korsika.cz/uvod/fauna-a-flora/
Časopis Země světa věnoval Korsice listopadové číslo v roce 2007. V článku Tajemní ostrované tam představil Jan Votýpka jr. co pozoruhodné v jakých částech Korsiky mohou milovníci rostlin spatřit. Do cestovních zavazadel jsem ještě přibalila dvě knihy, které mi pomohly s určováním rostlin přímo na místě:
- Rostliny Středomoří, David Burnie, Knižní klub, 2006, originál 1995
- Rostliny Středozemí, Václav Zelený, Academia, 2. přepracované a rozšířené vydání 2012
Za skvělou pomůcku pro hledání lokalit s atraktivní flórou považuji aplikaci I Naturalist - www.inaturalist.org. Díky ní jsem získala představu, které kvetoucí rostliny v jakých oblastech v době naší návštěvy mohu očekávat. Nejprve jsem zvolila záložku „prozkoumat“. Ve vyhledávání „místo“ jsem zvolila Korsika, Francie. Pomocí filtrů jsem zúžila množství údajů. Jako kategorii jsem vybrala rostliny, datum pozorování měsíce duben a květen (vyfiltrovaný výsledek viz https://1url.cz/E1zfT)
Pak už jsem si jen prohlížela mapu a sledovala, kde se objevují rostliny, které by mne mohly zajímat. To výrazně usnadňoval náhled snímků rostlin a jejich pojmenování, které se objevovaly vpravo od mapy. Dále šlo filtrovat i konkrétní rostliny (a tak bylo patrné, kde rostou nejhojněji); případně zvolit konkrétního pozorovatele, u kterého bylo vidět více zajímavých pozorování. Tak jsem se postupně dobrala k lokalitám, které bych ráda navštívila a kde bych měla zvýšenou šanci vidět atraktivní rostliny. Pak už zbývalo najít v jejich blízkosti ubytování.
První nebo poslední?
To je vždycky velké dilema přímo v terénu. S některými rostlinami se máte během cesty šanci setkat právě jednou. Jenže předem nikdy netušíte, které to budou. Z toho důvodu se zvlášť méně obvyklé druhy snažím vyfotit i za horších světelných podmínek či větrného počasí. K takovým patřilo setkání s endemitickým druhem, šafránem korsickým. Obvykle kvete už koncem zimy, květy, které jsme v sedle Bavella objevili počátkem května už byly jedny z posledních.
Bude-li další příležitost, vždy mohu původní snímek smazat. A pokud nebude, a já zaváhala, mám prostě smůlu. A to nejen proto, že už stejný druh v dalších dnech nepotkám. Smůlu mám i tehdy, vede-li zpáteční cesta po stejné trase. Stačí, aby ten jediný exemplář rostl uprostřed cesty a někdo ho přišlápl či utrhl.
Zatímco u orchidejí či záraz je menší pravděpodobnost opakovaného setkání, o čemeřice korsické (Helleborus lividus subsp. Corsicus), bramboříky vykrojené (Cyclamen repandum), vřesovce stromovité (Erica arborea), líry illyrské (Pancratium illyricum) či levandule korunkaté (Lavandula stoechas) nouze nebyla. Ne že by kvetly na každém rohu, ale lokalit, kde se jim daří, jsme navštívili dost.
Výhodou je i skutečnost, že zmíněné rostliny hojně lemují okraje silnice. A protože svým tvarem, velikostí nebo barvou jsou výrazné, nemáte šanci je přehlédnout. Zvlášť, pokud zvolíte jízdu po cestách plných zatáček a máte s sebou někoho, kdo se plně věnuje řízení. Například mohutné bílé květenství líru illyrského jsem poprvé zahlédla právě z okénka automobilu. K mé velké radosti tu zároveň bylo i místo příhodné k zastavení. Elegantní doprovod líru dělal bíle kvetoucí vřesovec stromovitý.
Text a foto: Radka Páleníková
Galerie fotografií:
levandule hlávkovitá (Lavandula stoechas)
vřesovec stromovitý (Erica arborea)
čemeřice korsická (Helleborus lividus subsp. Corsicus)
brambořík vykrojený (Cyclamen repandum)
lír ilyrský (Pancratium illyricum)
šafrán korsický (Crocus corsicus)