6. 2. 2012
Jak jsem fotila rande Měsíce s Venuší
Přehlédnout Měsíc na jasné noční obloze je téměř nemožné. Obrovská zářící koule láká hlavně v období úplňku. V minulých dnech jsem si ověřila, že pro fotografování je náš nejbližší vesmírný soused pozoruhodný ve všech viditelných fázích. Začalo to přečtením zmínky na facebookovém profilu o setkání Měsíce s Venuší a skončilo to každodenní výpravou pod noční oblohu.
Tohle je věta, která mne přiměla k první večerní výpravě: "Dnes večer bude k vidění nad západním obzorem úzký srpek Měsíce. Společnost mu bude dělat jasná Venuše, se kterou se Měsíc blíže potká zítra." Přečetla jsem si ji 25. ledna 2012 na facebookovém profilu Měsíc - dobrý známý nás všech, který nabízí "vše o našem kosmickém sousedovi". Více podobností pak uvádí jeho autor, astronom Pavel Gabzdyl na svém webu Prohlídka Měsíce - mesic.astronomie.cz. Moc se mi líbí, že "z vědy nedělá vědu". A tak se na jeho stránkách i ten, kdo nemá hluboké znalosti oboru, dozví leccos zajímavého.
Začala jsem dumat, kam jít Měsíc s Venuší vyfotit. Bydlím na východním okraji Prahy a tak ve mně informace o západním směru, kde by mělo dojít k přiblížení vesmírných souputníků, vzbudila rozpaky. Focení z balkonu ve 4. patře jsem zavrhla rovnou. Stačí trocha smůly a dvojice se mi schová za první vyšší panelák.
Zbývalo zvolit vhodný kopec. Snímek, který z předchozího dne zveřejnili pozorovatelé z Brna, mne přesvědčil, že mladý Měsíc s Venuší je možné fotografovat i nad rozzářeným městem. Pak už byla volba jasná – vypravím se na vrch Vítkov. V prostoru před Památníkem národního osvobození dosahuje nadmořské výšky 260,9 metrů a pohled na Prahu je odtud zajímavý.
Setkání dorůstajícího Měsíce s Venuší. Praha Vítkov, 26. ledna 2012. Stáří Měsíce 2,64 dní.
Na cestu jsem sbalila všechno, o čem jsem předpokládala, že se mi může hodit. Kromě teplého oblečení také stativ, dálkovou spoušť, objektiv 70-200 mm. Přibrala jsem i svou nejdelší "rouru" – objektiv 400 mm. Pro jistotu jsem si vzala i nějaké "širší sklo", v mém případě objektiv o rozsahu 18 – 55 mm. Takto vyzbrojena jsem se snažila co nejrychleji vystoupat co nejvýš. Na sníh je letošní zima v Praze skoupá. Těšilo mne, že v zimním období stromy nabízejí jen siluety větví a tak listí nezaclání ve výhledu.
Na místě jsem zjistila, že zmíněné objektivy se hodí všechny. Tím nejdelším bylo možné fotit samotný Měsíc. Ale pro zachycení dostaveníčka s Venuší už jsem musela sáhnout po "kratším skle", tedy objektivu 70 – 200 mm. Když jsem chtěla zachytit nebeské souputníky nad Prahou, pak se mi velmi hodil i ten velikostí nejmenší, ale na záběr nejširší objektiv, tedy 18 – 55 mm.
Jediné, co jsem při spěšném balení podcenila, byla dobitá baterka do foťáku. Jednu z náhradních baterií jsem si zapomněla doma a byla by se bývala také hodila. Ve výdrži baterií je zimní období k fotografům neúprosně kruté. Je-li zima fotografovi, může se zahřát nějakým pohybem či nápojem. Ale když ztratí energii baterka, může být focení rychle konec. Zvlášť, pokud při ostření používáte náhled na displeji.
Ať už patříte k těm, kteří by chtěli Měsíc vyfotit a nebo máte chuť jen čas od času se zvědavostí vzhlédnout k noční obloze, pak vřele doporučuji facebookový profil Měsíc, dobrý známý nás všech Třeba i vás vyprovokuje jeho autor k zajímavé noční procházce a díky zasvěceným informacím si všimnete třeba něčeho, čemu byste do té doby nevěnovali pozornost.
Sama jsem byla překvapená, kolik různorodých podob Měsíc nabízí, když se za ním ve správný čas a na vhodné místo vypravíme. Více mých snímků Měsíce najdete ve fotogalerii na tomto webu.
Kde hledat rady na focení či pozorování Měsíce
- Fotografujeme noční oblohu – knihu napsal Tomáš Dolejší a v roce 2008 ji vydalo nakladatelství CPress. Řada informací obsažených v této knize je k dispozici na stránkách fotoradce.cz ve stejnojmenném seriálu.
- Začátečnické postřehy o focení úplňku jsem sepsala do článku Jak vyfotit úplněk?
- Snadno dostupné informace o východech a západech Měsíce a jeho pohybu po obloze najdete na webu pražské Štefánikovy hvězdárny - observatory.cz
- A pak již výše zmiňované stránky Pavla Gabzdyla Prohlídka Měsíce - mesic.astronomie.cz Kromě množství zajímavých informací, obrázků a fotografií na nich nechybí ani odkazy na další zajímavé weby a literaturu s měsíční tematikou.
- Měsíc - Wikipedia.cz
- Venuše (planeta) - Wikipedia.cz
Text a foto: Radka Páleníková
Další články k tématu: fotografování