Články v kategorii Motýli

jasoň dymnivkový

Nejasný osud jasoně dymnivkového

přidáno 18. 12. 2010

Představím vám stále vzácnějšího jasoně dymnivkového. Před rokem 1950 byl u nás pozorován v prostoru 121 mapových čtverců, především na Moravě. Po roce 1994 to bylo už jen 28 čtverců. Je zapsán na seznamu kriticky ohrožených druhů. Má šanci přežít a nebo je neúprosně odsouzen k zániku?
zejkovec jasanový

Tajemná výprava za můrami

přidáno 15. 09. 2010

Kdybych pozvánku na 1. karlštejnskou můří noc nedostala od Lenky, které velmi důvěřuji, nejspíš bych ji pokládala za povedený žert. Když jsem v pátek 10. září večer opouštěla v hustém lijáku Prahu, zvažovala jsem, zda se nemám otočit zpátky. Po chvíli váhání zvítězila zvědavost nad pohodlím a já pokračovala směrem na Karlštejn, kde nebylo po dešti ani památky.
modrásek jehlicový - samec

Modrásek jehlicový

přidáno 02. 09. 2010

Když zatoužíte vidět konkrétní druhy motýlů či kvetoucích rostlin, je někdy hodně obtížné vypátrat nejvhodnější termín. Létají (kvetou) někdy tak krátce, že nemusíte mít štěstí se s nimi v daném místě potkat. Vzhledem k prudkým zvratům počasí se mnohdy nedá spolehnout ani na údaje z minulých let.
přástevník kostivalový

Přástevník kostivalový

přidáno 21. 08. 2010

Pro hru na schovávanou je přástevník kostivalový mimořádně dobře vybaven: je rychlý a ovládá dokonalé maskovací triky. Zatímco za letu ho můžete díky výraznému rumělkově červenému zbarvení zadních křídel sledovat snadno, po přistání červeň důmyslně skryje pod mozaiku křídel předních.
« Předchozí 1 2 3 Další »