Články v kategorii Krajina

Letní cesta na Luzný

Bavorský Luzný: učebnice pro ochránce Šumavy

přidáno 09. 10. 2011

Nemáte-li rádi mrtvé stromy, nečtěte dál. Mohli byste být pohledem na uschlé velikány pohoršeni. Já naopak právě cestou na Luzný kouzlu zničeného lesa podlehla. Skutečnost, že v okolí třetího nejvyššího vrcholu Bavorského lesa řádila kůrovcová kalamita, nelze přehlédnout. Ale proč taky? Proč se na trosky lesních velikánů dívat jako na hřbitov lesa, když je to vlastně jeho porodnice?
panenka na lípě u sv. Donáta

Škvorec - výprava po stopách sibiřských šamanů

přidáno 02. 04. 2011

Máte chuť spatřit dub vysvěcený sibiřským šamanem Očur-oolovičem? Nebojte, nemusíte putovat přes pět tisíc kilometrů na východ. Stačí, když urazíte z Prahy 35 km východním směrem a navštívíte památné stromy u sv. Donáta. Na mapě je najdete uprostřed trojúhelníku mezi Úvaly, Škvorcem a Přišimasy.
Bouřňák a jeho buky

Bouřňák – báječný kopec pro všechny

přidáno 04. 12. 2010

Prozradím vám, jak Krušnohorský kopec Bouřňák ke svému současnému jménu přišel. Dozvíte se také, proč bylo obtížné dostat český název do map. Představím vám Karla Líma, průkopníka krušnohorského lyžování a turistiky. Chybět nemůže ani zmínka o zdejším unikátu – větrem ošlehaných a pokroucených bucích.
Colfosco

Dolomity: dlouho utajené hory?

přidáno 30. 08. 2010

Horské pásmo Dolomit velebí hlavně milovníci náročných horských výstupů. Já jsem však víc než o cestách zajištěných ocelovými lany a žebříky, tzv. ferátách, snila o kráse alpské květeny. K mému překvapení rostly pozoruhodné rostliny i v těsném sousedství jihotyrolské vesničky Colfosco (1 645 m), která se na týden stalo východiskem našich cest.
kavyl

Raná – kopec, kterému sluší vítr

přidáno 26. 08. 2010

Zatímco většina vrcholů severně od Loun má oblý tvar, hřbet Ranské hory je protažený do délky a má vrcholy hned tři. Téměř nerozlučně k tomuto místu patří letci na kluzáku, vzácné rostliny a živočichové. Ačkoli výška hlavního vrcholu není závratná (457 m), přitahuje čedičový vrch početné a pestré společenství lidí.
« Předchozí 1 2 Další »