Články

Fotografůf sen

Kolik kurzů máš, tolik věcí nakoupíš

přidáno 28. 11. 2010

Před nákupem zrcadlovky se mne snažil brácha varovat. Na jeho větu: "Bude tě to stát spoustu času a peněz!", jsem si mnohokrát vzpomněla. Tenkrát jsem však byla přesvědčená, že focení budu věnovat právě tolik času a peněz, kolik bude nezbytně třeba, tedy naprosté minimum. Ohlédnutí pár let zpátky napovídá, že měl pravdu.
zvonečník chocholatý

Ďáblův dráp z doby ledové

přidáno 20. 11. 2010

Občas podnikáme krkolomné výpravy v domnění, že čím dál dojdeme v náročném terénu, tím více toho spatříme. A leckdy s překvapením zjistíme, že ta největší pozoruhodnost se krčila nenápadně hned na začátku naší cesty. Jako třeba v mém případě pamětník doby ledové - zvonečník chocholatý, přezdívaný ďáblův dráp.
veverka obecná

Veverka obecná - ohrožená kráska

přidáno 06. 11. 2010

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že si vyhlédnu mrazivé podzimní ráno a pojedu z Prahy na výlet do Mladé Boleslavi fotit veverky, tak bych si nejspíš ťukala na čelo. Cestovat za něčím tak obyčejným, jako jsou veverky? S údivem jsem zjistila, že se u nás dříve hojně rozšířená veverka obecná ocitla na seznamu ohrožených druhů.
Úplněk nad Jizerkou

Nejlepší jazyková příručka

přidáno 31. 10. 2010

Na střední škole se s námi češtinář moc nemazlil. Diktátů jsme psali opravdu hodně a známky za ně lítaly všelijaké. Ale dosáhl svého – velká část třídy prostě záludnosti mateřského jazyka chtě nechtě vstřebala. Jenže někdy nevím, jestli to vlastně není špatně. Hlavně v cizích textech si chyb všímám velmi rychle.
poupě ocúnu jesenního

Ocún jesenní čili naháč

přidáno 02. 10. 2010

Mezi rekordmany rostlinné říše se ocún jesenní zapsal délkou květu. Tedy alespoň v evropském měřítku. Že vám jeho květ zas až tak dlouhý nepřipadá? To bude tím, že mrazuvzdorné hlízy ocúnů bývají uložené poměrně hluboko. Do délky květu se však počítá i ona 15 – 20 cm dlouhá část trubky ukryté pod zemí.